Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
10-20-2009, 03:44 PM
Mesaj: #171
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Meciul cu Sparta nu e decisiv! E greu să câştigi pe terenul lor!"

Tehnicianul portughez crede că a venit timpul pentru prima victorie în deplasare, în Europa League. "Nu este decisiv meciul de joi pentru calificare pentru că nu s-a jucat încă partida PSV - FC Copenhaga. Abia după aceste meciuri putem începe să face calcule. Mergem să aducem puncte şi jucătorii vor să câştige", spune Toni Conceicao care avertizează însă că Sparta Praga e o "nucă tare" pe teren propriu. "Am văzut până acum trei jocuri de-ale lor şi am remarcat că au o echipă echilibrată, dar şi noi suntem la fel de valoroşi şi foarte motivaţi. Nu cred că suntem favoriţi, ci sunt de părere că va fi un joc echilibrat. Sparta e greu de bătut pe teren propiu. Cine va greşi mai puţin va câştiga", este de părere portughezul.

"Nu suntem favorizaţi de arbitri!"
Chiar dacă a afirmat că se concentrează doar pe meciul cu Sparta Praga, Toni Conceicao nu a uitat să îi "înţepe" pe cei care îi contestă valoarea sau spun că CFR este ajutătă de arbitri. "Nu mi se pare normal ca CFR să fie tot timpul acuzată că este favorizată de arbitri. Trebuie nu dăm credibilitate arbitrilor români şi să nu-i mai contestăm atât. CFR nu a câştigat cu arbitraj, ci pe joc cu Rapid", spune portughezul care nu-şi simte postul ameninţat înaintea meciurilor cu Sparta Praga şi Poli Timişoara. "Eu sunt acelaşi din prima zi. Nu simt presiune. Nu ştiu de ce se vorbeşte de demiterea mea când sunt rezultate. Sunt persoane care vor să destabilizeze echipa", a spus portughezul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-21-2009, 04:15 PM
Mesaj: #172
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Ce primă? N-am luat nici salariul"

Mijlocaşul lui CFR Cluj a spus că echipa nu a primit nici o primă pentru victoria din Giuleşti.

"Pentru noi a inceput o perioada foarte grea, cu meciuri tari, iar rezultatul din Giulesti ne-a ridicat moralul. In plus, le-am dat o lectie celor care ne-au tot contestat in ultima perioada atat pe noi, fotbalistii, cat si pe Antonio Conceicao, un antrenor foarte bun. Vreau neaparat o victorie la Praga, nu ma multumeste egalul nici in deplasare. Trei puncte ne-ar asigura calificarea din faza grupelor in proportie de cel putin 60%. Dar si mai important este apoi meciul cu Timisoara, pentru ca ni s-a spus ca principalul obiectiv este castigarea titlului", a explicat Culio pentru CANCAN

"Nu am avut prima pentru meciul cu Rapid si nici nu ni s-a promis nimic pentru o victorie cu Sparta Praga. De fapt, nici salariul nu l-am mai luat. Am fost anuntati ca echipa trece printr-o perioada mai grea din punct de vedere finaciar, iar noi trebuie sa intelegem. Asa e peste tot in lume. Atunci cand se va putea, vom primi cu siguranta ceea ce ni se cuvine. Oficialii clubului ne-au tratat mereu corect si s-au tinut de promisiuni", a incheiat Culio.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-21-2009, 04:17 PM
Mesaj: #173
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mureşan: "Vom încerca să cîştigăm ambele jocuri cu cehii"

Iuliu Mureşan a vorbit despre meciul de mîine seară de la Praga.

"Meciul cu Praga este unul greu, sîntem două formaţii de valori aproximativ apropiate, cu plusuri şi minusuri. Ei se bazează mai mult pe forţa fizică, în schimb noi sîntem mai tehnici. Sper să ne întoarcem cu toate punctele puse în joc. O victorie la Praga nu asigură calificarea, dar ne-ar apropia foarte mult de acest obiectiv", a spus el.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-21-2009, 04:20 PM
Mesaj: #174
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Meci de aur

Antonio Conceicao susţine că o victorie la Praga ar creşte respectul pentru CFR Cluj în Europa.

"Vişiniii" nu se consolează cu statutul de simplii turişti în "Oraşul de aur", cum este supranumită Praga. Antrenorul Toni Conceicao a pregătit o partitură ofensivă încă din primele minute, împotriva Spartei. "Meciul de la Praga nu este decisiv pentru ieşirea din grupă, ci unul important. Şansele noastre vor depinde şi de celălalt meci al grupei. Am pregătit partida de la Praga la victorie. I-am urmărit pe cehi în 3 partide. Sparta e o formaţie echilibrată, bine clădită fizic, redutabilă la fazele fixe. Cehii vor întîlni o echipă a CFR-ului la fel de motivată, care îşi doreşte victoria", a comentat lusitanul.

Deşi preşedintele Iuliu Mureşan a anunţat faptul că prioritar este meciul de duminică cu Poli Timişoara, Conceicao vrea performanţă în Europa League. "Jocul cu Poli este foarte important, deoarece titlul de campioană este prioritar pentru CFR Cluj. Dar îmi doresc foarte mult să cîştigăm şi jocul cu Sparta. Este vorba despre prestigiul, imaginea clubului în Europa. O victorie la Praga ar atrage atenţia cluburilor mari asupra noastră", a comentat el.

"Respectaţi CFR-ul!"
Antonio Conceicao s-a arătat deranjat de faptul că se încearcă minimalizarea victoriei trupei sale în Giuleşti. "Cînd CFR are un meci important şi cîştigă apar mereu aceleaşi discuţii, se invocă arbitrajul favorizant. Mi se pare mai mult decît o coincidenţă faptul că de fiecare dată nu se vorbeşte de faptul că echipa are valoare. De cîteva zile asist pe TV la discuţii interminabile despre arbitraj, dar nu se pune accent pe fotbal", s-a revoltat lusiatnul, care nu agrează varianta o brigadă străină de arbitri la meciul cu Poli.

Uhrin: "Va fi un meci echilibrat"
Cehul Dusan Uhrin jr. nu va fi prezent la meci, fiind invitat la un post de televiziune din Cehia pentru a comenta meciul. "CFR dispune de jucători cu experienţă internaţională, precum Panin, Cadu, Mureşan sau Peralta, care pot face diferenţa. Moritatea jucătorilor Spartei sînt tineri, bine pregătiţi fizic şi periculoşi la fazele fixe. De urmărit şi evoluţiile celor doi atacanţi ivorieni, Wilfried şi Traore, care pot fi cheia victoriei pentru fiecare echipă", a declarat Uhrin pentru GSP.

Fără Kone, Leao şi Dică
Antonio Conceicao nu va conta pentru meciul de mîine de la Praga, pe Yssouf Kone, Andre Leao şi Emil Dică, toţi fiind accidentaţi. Cel mai probabil, portughezul va miza în atac pe acelaşi cuplu ca şi la meciul cu Rapid, Traore şi Nei. Acestora li se adaugă Dario Flore şi Didy, care nu sînt incluţi pe lista UEFA. Altfel, vor pleaca în această dimineaţă spre Praga cu o cursă charter, urmînd ca întoarcerea în ţară să aibă loc vineri.a UEFA.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 05:11 PM
Mesaj: #175
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Sînge pentru Dracula

Conducerea clubului praghez a găsit un mod inedit prin care să îşi răsplătească spectatorii ce vor veni să vadă partida cu CFR

Profitînd că echipa ardeleană provine din "Ţara lui Dracula", oficialii cehi au decis ca toţi fanii care au carnete de donator de sînge să primească o reducere de 50% la biletele pe care le vor achiziţiona pentru partida din Europa League. De asemenea, cu această ocazie, suporterii au ocazia să obţină tichete la teatrul Hybernia, din Praga, la musicalul "Dracula"

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 05:12 PM
Mesaj: #176
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Sparta - CFR 0-1

Clujenii au cîştigat duelul pentru transferul lui Traore chiar cu adversarii de astăzi din Europa League.

Sparta Praga - CFR s-a jucat şi pe piaţa transferurilor. Miza: Lacina Traore, cel mai promiţător jucător al "feroviarilor". Adversara de astăzi a clujenilor a încercat să-l transfere pe Traore în iarna lui 2007, însă ardelenii s-au mişcat mai repede. Tînărul ivorian a ales România stimulat şi de prezenţa în lot a compatrioţilor săi Viera, Ema Kone şi Yssouf Kone.

Duşan Uhrin jr., fostul tehnician al vişiniilor, a confirmat interesul mai vechi al praghezilor: "Ştiu sigur că l-au dorit pe Lacina înainte ca acesta să ajungă la CFR. Am văzut potenţialul lui şi l-am promovat la prima echipă cînd am antrenat la Cluj".

Cehii nu s-au liniştit după ce au pierdut prima rundă cu CFR. Vara trecută, au încercat să profite de faptul că Paszkany şi Mureşan nu s-au grăbit să-i prelungească angajamentul lui Traore. I-au făcut o ofertă superioară din punct de vedere financiar, însă atacantul de 19 ani a declinat-o, preferînd să continue la Cluj, echipa pentru care a semnat în cele din urmă pe 5 sezoane.

"Oferta din vară a celor de la Sparta a fost mai bună, dar am preferat să rămîn la CFR. M-am obişnuit aici şi, în plus, trebuia într-un fel să-i mulţumesc şi domnului Mureşan pentru faptul că a avut încredere în mine şi că m-a adus în Europa", a motivat Lacina.

"Sînt cu un ochi la Praga şi cu unul la derby-ul cu Timişoara, de duminică. Vreau să batem şi să ajungem pe primul loc în Liga I" - Iuliu Mureşan, preşedinte CFR

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 06:38 PM
Mesaj: #177
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
CFR-iştii s-au relaxat la Praga înaintea meciului cu Sparta!

"Feroviarii" au ieşit dimineaţă din hotel bucuroşi şi nerăbdători să viziteze centrul vechi din Praga, plin de clădiri celebre, monumente şi alte atracţii turistice, însă zâmbetul de pe buze le-a dispărut foarte rapid. Şoferul autocarului cu care se deplasau jucătorii CFR-ului le-a transmis că nu are unde să parcheze şi că sunt nevoiţi să se întoarcă. Reveniţi la hotel, fotbaliştii şi staff-ul tehnic s-au mulţumit să-şi achiziţioneze suveniruri din magazinele aflate în apropiere.

Doar Cadu, Dani, Mara şi Stăncioiu s-au aventurat şi au vizitat Castelul din Praga, unde căpitanul CFR-ului s-a întâlnit cu turişti din ţara sa natală. "Aştia sunt de la noi din Portugalia", s-a grăbit să-i spună Cadu lui Dani. Tony a fost acostat de un grup de turişti rătăciţi care i-au cerut ajutorul, însă aceştia nu au primit decât un zâmbet din partea"pitbull-ului"care le-a explicat că şi el este "în ceaţă" în Praga.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 06:39 PM
Mesaj: #178
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Vrem să batem pe Sparta şi Timişoara!"

Căpitanul "feroviarilor", Ricardo Cadu, îl linişteşte pe preşedintele Mureşan, care se gândeşte de pe acum la meciul cu Timişoara, şi promite că CFR va fi pe primul loc în campionat.

"Pentru noi fiecare partidă este importantă şi vom fi la fel de concentraţi şi la meciul cu Sparta şi la cel cu Timişoara. Binenţeles că vrem să batem şi duminică, pentru a trece pe prima poziţie", a spus Cadu

Pregătiţi de Praga
Clujenii au efectuat ieri ultimul antrenament înaintea deplasării la Praga în vederea meciului cu Sparta din grupele Europa League. Fundaşul Toni s-a antrenat normal şi va putea fi folosit în partida de joi, în timp ce prezenţa în poartă a titularului Nuno Claro este încă incertă. Din lotul pentru această partidă vor lipsi Yssouf Kone şi Emil Dică, ambii accidentaţi, Dario Flores, Didi şi Andre Leao, neincluşi în lot.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 06:41 PM
Mesaj: #179
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Nei: "Nu suntem favoriţi"

Clujenii mizează pe X2 la Praga, dar spun că victoria i-ar aduce mai aproape de primăvara europeană

Echipa din Gruia e văzută ca favorită de site-urile de specialitate înaintea meciului cu Sparta. "Nu banii joacă în teren. Sparta e nucă tare acasă", replică "ceferiştii".

Fanii ardelenilor se încarcă cu optimism înaintea jocului de la Praga. Mânaţi de evaluările site-urilor de specialitate, care dau CFR-ul favorită în jocul de la Praga, în urma evaluării loturilor, dar şi a poziţiei din campionatul intern, suporterii mizează chiar pe victoria "feroviarilor". Potrivit http://www.transfermarkt.de, valoarea lotulului CFR-ului e estimată la 29.250.000 de euro. Cu 2.250.000 peste cea a cehilor, deşi "feroviarii" sunt în aceeaşi ierahie pe locul III în Liga I, în timp ce Praga e lider în campionatul propriu. Ba mai mult, luat strict pe jucători, ardelenii au trei fotbalişti în lot, Kone, Culio şi Dubarbier, a căror valoare "la mezat" e peste oricare din jucătorii antrenaţi de Marin Hasek.

Nei: "Valoarea e în teren!"
Cu toate acestea, jucătorii CFR-ului spun că Sparta e o echipă puternică şi că nu le va fi uşor să se impună la Praga. "În afara terenului suntem favoriţi, dar rezultatele se văd pe teren. Joi, vom vedea care este cea mai bună echipă. Am observat că Sparta este o formaţie care ştie să joace, are jucători foarte buni. Fiecare punct pe care îl obţinem este important pentru noi", a spus ieri Nei, care visează să repete evoluţia din Giuleşti şi mâine.

"Sunt foarte bucuros că am reuşit să marchez în meciul cu Rapid şi să îmi ajut echipa. Vreau să o fac şi la Praga, este un moment bun pentru mine", speră atacantul brazilian.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 06:43 PM
Mesaj: #180
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mureşan: "Vrem să urmăm exemplul Unirii Urzceni!"

"Feroviarii" au plecat în această dimineaţă cu o cursă charter spre Praga în vederea meciului cu Sparta din grupele Europa League. Preşedintele CFR-ului, Iuliu Mureşan, speră ca echipa sa să urmeze exemplul formaţiei lui Dan Petrescu şi aducă acasă toate cele trei puncte puse în joc.

"Sper să facem şi noi o surpiză plăcută la fel ca şi cei de la Unirea. Vreau să îi felicit pe cei de la Urziceni, au meritat victoria. Este foarte bine pentru ei şi pentru participările viitoare în Liga Campionilor. Meciul cu Sparta Praga va fi unul foarte greu, suntem două formaţii egale şi la fel de valoroase. Ei joacă mai fizic, iar noi suntem mai tehnici. Sper să câştigăm. Victoriile în dubla cu Praga ne-ar asigura calificarea", a declarat Mureşan la plecarea de pe aeroport.

Totodată acesta recunoaşte că simte deja presiunea partidei de duminică cu Poli Timişoara. "Noi suntem concentraţi la meciul de la Praga, dar cu o privire suntem atenţi şi la meciul de dumincă cu Poli Timişoara. Sper să fim pe locul I după etapa aceasta", a adăugat Iuliu Mureşan.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
124 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut