Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
10-31-2009, 02:15 PM
Mesaj: #211
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Media de spectatori la Timişoara e sub a noastră"

Mureşan consideră că patronii de cluburi trebuie să devină mult mai responsabili şi să renunţe la declaraţiile belicoase dinaintea partidelor.

"Prin declaraţii conducătorii de cluburi îndepărtează lumea de la stadion şi în final am putea ajunge chiar să îngropăm fotbalul dacă nu sîntem mai responsabili. Sîntem de vină toţi conducătorii pentru numărul de persoane scăzut de pe stadioane. Media de spectatori la Timişoara e sub a noastră. La Craiova la fel, sînt o mie de oameni în tribună, de Steaua nu mai zic. Problema e că avem prea mulţi conducători care vor să iasă în faţă în detrimentul fotbalului", a spus Mureşan.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-31-2009, 03:36 PM
Mesaj: #212
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Biletele pentru meciul cu Sparta, de la 15 RON la 600 RON

Site-ul oficial al CFR-ului a afişat preţurile pentru biletele valabile la partida dintre CFR Cluj şi Sparta Praga.

Tichetele se găsesc la casele de bilete ale stadionului "Dr. Constantin Rădulescu", după următorul program:

LUNI - MIERCURI (02.11.2009 - 04.11.2009), între orele 10:00 - 17:00
JOI (05.11.2009), între orele 10:00 - 22:00

Preţurile sînt următoarele, conform site-ului oficial al clubului:
Tribuna I - VIP – sectorul 8 - 600 RON
Tribuna I - sectoarele 13-16 - 90 RON
Tribuna I - sectorul 21 - 70 RON
Tribuna I - sectoarele 17-20, 22-23 - 50 RON
Peluza I - sectoarele 25-27 - 15 RON
Peluza II - sectoarele 29-36 - 30 RON
Tribuna II - sectoarele 41, 49-50 - 60 RON
Tribuna II - sectoarele 40, 42, 48, 51 - 50 RON
Tribuna II - sectoarele 38-39, 43-44, 46-47, 52-53 - 30 RON
Tribuna II – sectoarele 37, 45 (pentru elevi si studenti posesori de STUDCARD) - 20 RON

Partida dintre CFR Cluj şi Sparta Praga se va juca joi, 5 noiembrie, de la ora 22:05, pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-02-2009, 02:11 PM
Mesaj: #213
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Minteuan: "Soarta lui Toni Conceicao nu a depins de meciul acesta, sunt simple speculaţii."

Din partea lui CFR Cluj a participat la conferinţa de presă secundul Alin Minteuan, care a motivat absenţa lui Conceicao prin lipsa unui translator.

"Soarta lui Toni Conceicao nu a depins de meciul acesta, sunt simple speculaţii. Meciul a fost dificil, noi l-am controlat cu autoritate în totalitate, dar nu am fost concentraţi sută la sută. Nu am venit să facem spectacol, vroiam să câştigam şi cu 1-0", a spus Minteuan, care consideră că arbitrul Cristian Balaj a procedat corect când a validat golul echipei sale, dar şi atunci când a lăsat jocul să continue la un duel între Tony şi Vitinha petrecut în careul Unirii.

CFR Cluj a remizat, duminică, în deplasare, cu Unirea Alba Iulia, scor 1-1, într-un meci din etapa a 12-a a Ligii I, fiind egalată în penultimul minut de joc.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-02-2009, 03:41 PM
Mesaj: #214
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Puşi la zid!

Iuliu Mureşan i-a criticat deschis pe Didy şi Dubarbier pentru faptul că au intrat pe călcîie în partida de ieri.

Iuliu Mureşan a răbufnit după remiza de la Alba Iulia. Oficialul clujenilor a mers la vestiare şi i-a certat pe Didy şi pe Dubarbier pentru prestaţiile modeste ale acestora. Ambii au intrat în repriza a doua, dar n-au adus un plus în jocul echipei. "De obicei nu nominalizez, dar e cazul să începem să spunem lucrurilor pe nume. Sînt foarte supărat pe ei. Am jucat în inferioritate numerică. Didy şi Dubarbier n-au adus nici un plus în joc. Tot sperăm ca Didy să-şi revină, dar văd că n-o mai face", a spus Mureşan.

Preşedintele lui CFR merge în continuare pe mîna lui Antonio Conceicao, portughezul care a refuzat ieri să vină la conferinţa de presă, unde l-a trimis pe secundul Alin Minteuan. "Nu se pune problema demiterii lui Conceicao. Nu e vina lui pentru ce s-a întîmplat aici. A fost un meci în care am jucat numai noi. Alba Iulia a avut un şut norocos, atît", a încheiat Mureşan.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-02-2009, 04:28 PM
Mesaj: #215
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Culio: "Ce mai spune acum Iancu?"

Culio a dat de înţeles că echipa din Gruia ar fi avut un penalty neacordat la meciul de la Alba Iulia. "Toată lumea spune că echipa mea este favorizată de arbitri. Sper că Iancu de la Timişoara şi cei care ne acuză că suntem ajutaţi au văzut cum am fost arbitraţi azi. Eu am fost faultat în careu dar Balaj nu a acordat penalty", a atacat Culio.

Dubarbier: "Am avut ghinion. Campionatul merge înainte"
Sebastian Dubarbier este cu gândul la meciul de joi, cu Sparta Praga (ora 22:05, în direct pe Sport.ro). "Am pierdut două puncte importante, am avut ghinion. Campionatul merge înainte. Trebuie neapărat să câştigâm meciul cu Sparta, acum ne concentrăm doar la el", a declarat "Ghepardul".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-02-2009, 04:30 PM
Mesaj: #216
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Conceicao rămâne, unii jucători vor pleca"

Paszkany Arpad a lansat azi un atac virulent la adresa unor jucători din Gruia şi a ţinut să-l reconfirme pe Toni Conceicao în funcţia de antrenor.

"Echipa m-a necăjit foarte tare în acest weekend, unii jucători ar trebui să dea ei bani pentru ceea ce joacă. La iarnă voi schimba o mare parte din lot, unii vor pleca şi vor veni alţii care să joace cu inima. Vă spun sincer că în acest moment nu mă gândesc să îl schimb pe Conceicao, treaba lui este să ducă jucătorii până la careul de 16 metri. Fotbaliştilor care nu joacă nimic le vor întârzia mult salariile", a atacat Paszkany.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-03-2009, 05:23 PM
Mesaj: #217
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Cine pleacă de la CFR în iarnă?

Arpad Paszkany a anunţat schimbări majore în lot la iarnă, Dubarbier, Didy, Yssouf Kone şi Mara fiind primii vizaţi.

Enervat la culme după egalul de la Alba Iulia, patronul "vişiniilor", Arpad Paszkany, este decis să opereze schimbări masive în lot. Paszkany a amendat lipsa de atitudine în joc a unor jucători în ultimele partide şi este decis să se despartă de unii jucători în iarnă. Printre cei vizaţi se află Dubarbier, Didy, Mara şi Yssouf Kone, ultimul fiind ca şi transferat la iarnă.

"Sînt foarte supărat după remiza de la Alba Iulia şi sînt hotărît să fac schimbări majore în lotul de jucători la iarnă. Mulţi vor avea de suferit pentru atitudinea lor, pentru că e aproape acelaşi lot care a învins AS Roma. Postul lui Conceicao nu este în pericol", a declarat Paszkany.

Şi preşedintele Iuliu Mureşan împărtăşeşte opinia patronului, criticînd, la rîndul său jocul unor fotbalişti în meciul cu Unirea Alba Iulia: "Didy şi Dubarbier n-au adus nici un plus în joc. Tot sperăm ca Didy să-şi revină, dar văd că n-o mai face".

18 luni a fost ţinut Didy pe tuşă, în total, de accidentarea la genunchi din 2007 şi recidiva din octombrie 2008

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-03-2009, 05:24 PM
Mesaj: #218
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Antonio Conceicao: "Trataţi ca guma de mestecat"

Antonio Conceicao amendează lipsa de respect de care se bucură antrenorii în Liga 1.

Deşi a cîştigat două trofee cu CFR, Antonio Conceicao e contestat în permanenţă de suporterii clujeni. ConceiCIAO e refrenul preferat al fanilor. Portughezul răspunde prin intermediul Gazetei. Elegant, fără resentimente. Antrenorul vorbeşte despre şansele echipei sale de a cîştiga campionatul şi despre experienţa sa în România.

- Domnule Conceicao, prima întrebare...
- Ştiu care e prima întrebare... Eu m-am obişnuit deja cu articolele "Conceicao în pericol", "Ultima şansă a lui Conceicao", dar nu e normal. Nu o zic pentru mine, că pot să plec şi mîine, nu e nici o problemă. Dar mereu în ziua meciului, în hotel, jucătorii mei citesc ziarele. Cum credeţi că e pentru ei să vadă mereu în ziar că e securea deasupra capului antrenorului? Am început treaba aici cîştigînd Cupa, Supercupa, sînt pe locul 1 în campionat şi calificat în Cupa României. Ce mi se reproşează atunci? Că nu înţeleg.

- Credeţi că presa din România e înclinată spre fabulaţii. CFR a avut anul trecut patru antrenori.
- Nu am nimic cu presa, nu ziariştii sînt de vină. Cineva e interesat să apară astfel de lucruri în presă şi le serveşte sistematic, înainte de meciurile importante. Vrea să-mi creeze o imagine proastă. Bănuiesc cine, dar nu vreau să vorbesc despre asta. Nu e normal ca echipa să fie în grafic în toate competiţiile şi să fiu contestat constant.

- Vi s-au reproşat fluctuaţiile din jocul echipei şi faptul că CFR ajunge la un nivel optim o repriză pe meci. E corect?
- Oscilaţiile astea te omoară ca antrenor, te ucid. La Cluj, echipa, ca un întreg, are probleme de mentalitate. Joacă 45 de minute extraordinar, apoi celelalte dezastru, dorm în teren. Tactica e aceeaşi, în ceea ce mă priveşte, rezultatele însă complet diferite. Atunci vă întreb eu: e problema antrenorului sau a jucătorilor? Sînt foarte supărat cînd mi se întîmplă asta. Un meci de 90 de minute perfect, apoi în celălalt joacă la acelaşi nivel doar 45. E chestie de concentrare, de mentalitate.

"Încă doi mijlocaşi"
- Sînteţi de acord că CFR are cel mai bun lot din România?

- Cred că Steaua, Dinamo, Rapid, Timişoara, CFR, Urziceni au loturi de valori sensibil egale. De aceea e şi distanţa aceasta mică între ele în campionat şi nimeni nu se detaşează. Dar cu încă doi jucători, am putea fi într-adevăr cei mai buni. Edimar şi Nei nu au fost primele mele opţiuni, ci au fost cam a treia opţiune... Asta nu înseamnă că nu sînt mulţumit de ei. Edimar are calitate, are capacitate de efort...

- Regretaţi că nu l-aţi adus pe Manu?
- L-am vrut pe Manu astă-vară, concurenţă pe banda dreaptă. Nu ştiu dacă mai poate fi adus. Dar vă spun, dacă mai vin doi jucători doar, CFR poate cîştiga campionatul. Atît mai e nevoie, de doi jucători. Nu vreau să vorbesc de transferuri, dar dacă mă întrebi ce mi-aş mai dori, ar fi încă un mijlocaş dreapta şi un mijlocaş central. CFR a transferat deja jucători, nu? Bud, de la Gaz Metan. Nu a fost recomandarea mea, dar mă bucur, pentru că am o soluţie în plus în atac.

- Înseamnă că pleacă Yssouf Kone?
- Am vorbit cu Kone despre aşa-zisul lui transfer iminent în iarnă. Dar mi-a zis că sînt doar invenţii de-ale presei şi că el le face jocul cînd îl întreabă de plecat. Vă spun sincer, nici un jucător de la CFR nu are oferte acum. Poate doar Culio, dar atît. Echipe din Rusia şi Portugalia, din prima parte a clasamentului, îl doresc. Dar portughezii nu au bani suficienţi pentru el. În afară de Porto şi Benfica, nu are nimeni bani în Portugalia.

Schimb de generaţii
- Nu credeţi că lotul ar trebui împrospătat?

- La CFR şi la orice echipă în mod normal, trebuie să schimbi generaţiile, la 3-4 ani, să aduci sînge proaspăt, pentru că apare blazarea, suficienţa, lipsa motivaţiei. Dar fiecare club îşi ştie mai bine interesele şi obiectivele, care pot fi imediate sau îndepărtate.

- E normal să nu trimiteţi un secund să vadă meciurile adversarilor din Europa League?
- Nu ţine de mine. Aşa e bugetul clubului, astea sînt limitele. În Portugalia se practică ceea ce îmi spuneţi voi. Cînd lucram la Braga, eu mergeam să văd meciuri în toată Europa.

- Fanii v-au reproşat faptul că aţi împrumutat mulţi jucători, E. Kone, Viera sau Batin.
- Avem mulţi jucători împrumutaţi, ceea ce e foarte bine, aşa au toate echipele mari. FC Porto, Barcelona, etc. Păi, Porto are 30 de jucători împrumutaţi doar în Portugalia. După un an-doi, cînd vin înapoi, intră direct titulari. Kone, Batin, Veljovici, Viera, au nevoie de meciuri, să acumuleze. Acum nu au loc, pe cine să scot din echipă acum ca să joace Ema Kone, de exemplu?

Şocat de demiterea lui Uhrin
- Cum a fost trecerea de la statutul de colaborator la cel de antrenor?

- Înainte să vin aici, clujenii căutau antrenor. Preşedintele s-a sfătuit şi cu mine. M-au invitat să văd un meci, cu Vasluiul, au bătut cu 3-0 atunci, era Uhrin. Am venit cu o gentuţă la mine, am vorbit puţin despre fotbal. Cînd să plec, m-a sunat preşedintele să mă întrebe dacă vreau să fiu antrenor. Am zis: cum să schimbaţi antrenorul, aţi bătut cu 3-0? Mi-a explicat că sînt probleme mari cu Uhrin, nu se mai înţelegea cu jucătorii.

- Ce v-a frapat în România?
- E o experienţă diferită. În România m-a surprins cantitatea de vorbe, de discuţii în jurul fotbalului. Arbitraje, conducători, ce a zis ăla, ce i-a răspuns celălalt. Antrenorii şi jucătorii sînt cam în planul doi. Nu e normal ca a doua zi după ce baţi cu 4-1, un meci frumos, să citeşti în ziare numai: ne-a furat arbitrul, arbitrul are varicelă, a fost penalty, n-a fost. Nimic despre joc, despre cele 5 goluri, despre cum s-a jucat, despre calitatea meciului. Nimic. E păcat că se vorbeşte atît de mult şi totuşi atît de puţin despre fotbal.

- Antrenori ca Bergodi sau Bonetti au plecat cu scandal. Cum vedeţi relaţia dintre antrenori şi conducători în România?
- Problema e că aici antrenorii sînt trataţi ca guma de mestecat. Mestecaţi cît au gust, cînd nu mai au, sînt scuipaţi efectiv.

"Jucători foarte buni, dar mentalitate slabă"
- Cu Toni pe banca tehnică, CFR a avut probleme cu echipele slab cotate...

- Da, problemele fotbalului românesc nu sînt de ordin tehnico-tactic, ci de ordin mental. De filozofie. Sînt jucători foarte buni în România, foarte buni. Dar, mă tem mai mult de un meci cu Bistriţa, decît de unul cu Rapid sau Steaua. Din pricina mentalităţii jucătorilor. Plus că adversarii se apără cu toată echipă, refuză jocul, posesia. Jucînd mereu la egal, la alibi, nu poţi produce jucători cu personalitate în joc, capabili să facă diferenţa.

- Care credeţi că e principala problemă a fotbalului românesc?
- Nu înţeleg de ce România nu investeşte în baze de pregătire şi echipe de juniori. Nu costă mult. În Portugalia, avem în fiecare regiune, selecţionate regionale de juniori. Cum aveţi şi voi aici regiunile: Transilvania, Banat, Muntenia... de ce nu faceţi selecţionate regionale de copii, unde să fie strînşi cei mai buni din zonă şi crescuţi pentru naţională şi cluburi? În Portugalia, aşa a apărut generaţia lui Figo, Pinto, etc... care au cîştigat Mondialul de tineret.

2 trofee a cîştigat CFR cu Toni pe bancă: Cupa României şi Supercupa

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-04-2009, 03:37 PM
Mesaj: #219
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Iuliu Mureşan spune că echipa sa va avea un meci greu la Craiova

Preşedintele lui CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a declarat, marţi, că partida cu Universitatea Craiova reprezintă capul de afiş al sferturilor Cupei României şi consideră că oltenii au un avantaj deoarece vor evolua pe teren propriu.

"Cu Craiova vom un meci greu, care este capul de afiş al acestei faze a competiţiei. Este o partidă importantă pentru noi şi sunt sigur că făceam faţă oricărui adversar pe care îl întâlneam. Puteam avea un adversar mai uşor, însă se vede că nu prea avem noroc în ultimul timp. Este un avantaj pentru Craiova că evoluează pe teren propriu", a spus Mureşan la Sport.ro.

Deţinătoarea Cupei României, CFR Cluj, va evolua împotriva Universităţii Craiova, în deplasare, în sferturile de finală ale competiţiei, conform tragerii la sorţi care a avut loc, marţi, la Casa Fotbalului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-04-2009, 07:31 PM
Mesaj: #220
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mureşan spune că CFR trebuie să învingă Sparta pentru a spera la calificarea în 16-imi

Preşedintele grupării CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a declarat, miercuri, că gruparea pregătită de Antonio Conceicao trebuie să obţină victoria contra formaţiei Sparta Praga, în caz contrar posibila calificare în 16-imile competiţiei fiind compromisă.

"Dacă nu vom câştiga mâine, şansele noastre vor scădea considerabil. Am discutat cu domnul Paszkany şi avem în vizor mai mulţi jucători pentru curăţenia de iarnă. Nu vreau să dau nume pentru a nu strica atmosfera, dar ei mai au o şansă să rămână la echipă dacă vor demonstra până la finalul turului că merită să joace la CFR Cluj", a spus Iuliu Mureşan la finalul antrenamentului oficial al clujenilor, care a avut loc miercuri dimineaţă.

Altfel, oficialul ardelenilor s-a referit şi la parcursul din campionat al echipei sale: "Până acum trebuia să fim de mult pe locul I, la o distanţă mare de locul al II-lea".

Meciul CFR Cluj-Sparta Praga, din cadrul Grupei K a Ligii Europa, se va disputa joi, de la ora 22:05.

Clasamentul Grupei K
: 1. PSV Eindhoven 7p, 2. Sparta Praga 4p, 3. CFR Cluj 3p (2-2), 4. FC Copenhaga 3p (2-1).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
72 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut