Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
11-05-2009, 08:58 PM
Mesaj: #231
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Duşan Uhrin: "CFR Cluj e un animal rănit!"

Fostul antrenor al clujenilor, Duşan Uhrin jr., i-a avertizat pe cehi că "vişiniii" caută revanşa la Cluj.

"CFR Cluj a subestimat Sparta acum două săptămîni, dar nu se va mai întîmpla. Sparta poate cîştiga dacă repetă evoluţia din tur, dar cred că s-ar putea mulţumi cu un egal. CFR are probleme de ordin fizic, asta poate fi slăbiciunea lor. Dar, cu toate acestea, mi-e greu să-mi amintesc ultima înfrîngere a lui CFR pe teren propriu", a spus Uhrin în Cehia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 06:54 PM
Mesaj: #232
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Iuliu Mureşan acuză arbitrajul, dar consideră că şi jucătorii sunt vinovaţi

Preşedintele clubului CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a declarat, joi, după eşecul cu Sparta Praga, scor 2-3, că arbitrii turci a avantajat adversarul, dar spune că jucătorii au partea lor de vină pentru prestaţia din acest meci, iar, din acest motiv, se vor lua măsuri importante în cadrul lotului.

"Am început foarte slab meciul, dar am ajuns să jucăm în nouă după două eliminari dictate foarte uşor. Am avut un arbitraj de Liga a III-a. Am fi meritat măcar un egal, dar eram sigur că le vor da o lovitură liberă cehilor până ne vor da gol. Au prelungit şi meciul cu şapte sau opt minute fără motiv. Totuşi, asta nu scuză prestaţia echipei. Probabil nici pregătirea fizică nu e cea mai bună. În seara asta, turcii ne-au făcut praf, pe noi, arbitrii, iar pe Dinamo şi Steaua, echipele", a spus Mureşan.

Oficialul ardelean afirmă că CFR Cluj nu mai are şanse de calificare şi anunţă schimbări la echipă în următoarea perioadă. "Mai avem şanse doar matematice, pentru că în rest nu mai cred. Avem doar trei puncte. Asta e, acum nu avem ce face. Nu vom lua nicio decizie acum pentru că avem meci, dar apoi va fi o perioadă de pauză şi vom lua o decizie, nu vrem să rezolvăm nimic la cald. Vom reacţiona la momentul potrivit şi vom lua măsurile necesare", a punctat acesta, nedorind să se refere la siguranţa postului lui Conceicao.

CFR Cluj a fost învinsă, joi, cu scorul de 3-2, pe teren propriu, de formaţia cehă Sparta Praga, în etapa a 4-a a Ligii Europa, după ce a primit gol la ultima fază a meciului, în minutul 90+6, atunci când avea pe teren doar opt jucători de câmp.

În celălalt meci al Grupei K, CFR Cluj a fost învinsă, acasă, de Sparta Praga cu scorul de 3-2.

Clasament: 1. PSV 8p, 2. Sparta 7p, 3. FC Copenhaga 4p, 4. CFR 3p.

Etapa viitoare va avea loc la data de 3 decembrie şi programează partidele FC Copenhaga - CFR Cluj şi PSV Eindhoven - Sparta Praga.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 06:55 PM
Mesaj: #233
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Conceicao: "Eu sunt singurul responsabil pentru ce s-a întâmplat cu Sparta Praga"

Antrenorul lui CFR Cluj, Antonio Conceicao, a declarat, joi, după meciul cu Sparta Praga, că el este principalul vinovat pentru înfrângere şi crede că formaţia din Gruia mai are şanse infime să ajungă în primăvara europeană.

"Am avut forţă să reacţionăm după ce am fost conduşi cu 2-0, am reuşit să egalăm şi chiar puteam învinge pe final. Am pierdut până la urmă şi normal că nu pot fi mulţumit de joc. Îmi reproşez strategia şi felul în care am pregătit acest joc, eu sunt singurul reponsabil pentru ce s-a întâmplat. A fost un final tensionat şi nu ne-am mai putut concentra la 2-2", a spus Conceicao.

Portughezul nu crede că ar trebui demis chiar dacă CFR nu mai are şanse de calificare. "E foarte greu să mergem mai departe, mai avem şanse doar teoretice. Este aproape imposibil. Îi înţeleg şi pe fani pentru că mi-au cerut demisia, dar nicio echipă nu poate câştiga toate meciurile. Sper să beneficiem de mai multă înţelegere", a adăugat acesta.

CFR Cluj a fost învinsă, joi, cu scorul de 3-2, pe teren propriu, de formaţia cehă Sparta Praga, în etapa a 4-a a Ligii Europa, după ce a primit gol la ultima fază a meciului, în minutul 90+6, atunci când avea pe teren doar opt jucători de câmp.

În celălalt meci al grupei, PSV a remizat în deplasare cu FC Copenhaga, scor 1-1.

Clasament 1. PSV 8p, 2. Sparta 7p, 3. FC Copenhaga 4p, 4. CFR 3p.

Etapa viitoare va avea loc la data de 3 decembrie şi programează partidele FC Copenhaga - CFR Cluj şi PSV Eindhoven - Sparta Praga.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 08:17 PM
Mesaj: #234
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Măsuri împotriva gripei ls CFR - Sparta Praga

Ameninţarea virusului AH1N1 i-a pus în gardă şi pe oficialii CFR-ului, care la meciul din această seară au cerut măsuri speciale de protecţie împotriva gripei porcine.

Astfel, oamenii de ordine de la stadion au fost nevoiţi să poarte măşti pentru a se proteja de eventuale persoane infestate şi pentru a reduce riscul răspândirii virusului şi printre jucătorii celor două echipe. Spectatorii nu au neglijat nici ei această ameninţare şi au venit la meci "înarmaţi" cu măşti.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 08:20 PM
Mesaj: #235
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Ciao, ciao, Conceicao"

Fanii CFR-ului i-au cerut aseară demisia de onoare antrenorului portughez.

Jocul lui CFR Cluj are carenţe mari şi asta s-a văzut şi aseară. Fanii clujeni nu mai au răbdare cu favoriţii lor pe care i-au contestat imediat după golul doi al cehilor. Atunci au început primele fluierături în tribune. Cel mai vehement admonestat de public a fost argentinianul Juan Culio, care a şi greşit o sumedenie de pase în prima repriză, ceea ce i-a scos din sărite pe spectatori. Mai mult, la pauză, înainte de a intra la cabine, mijlocaşul argentinian s-a luat în gură cu spectatorii de la tribuna a II-a care îl contestau.

După pauză, fluierăturile s-au intensificat, iar fanii au cerut şi demisia antrenorului Antonio Conceicao. "Ciao, ciao Conceicao", au scandat fanii prezenţi în galeria CFR-ului. În plus, aceştia au fluturat batiste albe în minutul 65, imediat după ce închizătorul Gabi Mureşan a văzut al doilea galben şi a fost eliminat. Finalul de meci a venit în corul celor 7.000 de oameni de pe stadion: "Demisia! Demisia!".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 08:25 PM
Mesaj: #236
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Luni vin în ţară şi vorbim!"

Arpad Paszkany nu are deocamdată banii necesari aducerii unui antrenor de calibru, dar Mircea Rednic este principala ţintă a conducerii. CFR Cluj a făcut un joc execrabil aseară, cu Sparta Praga şi primăvara europeană rămâne doar un vis pentru „vişinii”. Antrenorul Alaniei Vladikavkaz a mărturisit pentru Adevărul că va reveni în România luni şi va lua în calcul toate variantele, inclusiv propunerea ruşilor de a prelungi contractul.

Meciul cu Sparta Praga a mai demonstrat încă o dată, dacă mai era nevoie, că jucătorii CFR-uilui sunt blazaţi şi nu mai au nicio motivaţie să facă performanţă. Conceicao este complet depăşit de evenimente, după ce portughezul a pierdut vestiarul şi nu mai are nicio autoritate în faţa unor jucători care se consideră vedete, dar jocul din teren este din ce în ce mai prost.

Aseară, imediat după începutul reprizei secunde, preşedintele Iuliu Mureşan a mers în loja unde stătea patronul Arpad Paszkany, cei doi purtând o discuţie în legătură cu soluţiile care pot salva echipa. Mureşan şi-ar fi dorit mai demult să-l demită pe portughez, dar Paszkany i-a transmis că deocamdată acest lucru nu este posibil, pentru că un antrenor mare cere sute de mii de euro pentru a veni în Gruia.

Aseară, Iuliu Mureşan a recunoscut, pentru prima oară că antrenorul are o mare parte de vină şi a dat de înţeles că după jocul cu Astra, de duminică, Toni Conceicao şi-ar putea face bagajele.

Mircea Rednic, primul pe listă
Conceicao a fost fluierat copios aseară, iar la finalul partidei, aproximativ 30 de membri ai "durilor" din galeria vişinie a început un adevărat protest la porţile stadionului "Dr. Constantin Rădulescu". "Ciao, ciao, Conceicao!", au strigat aceştia în cor, cerând insistent demisia portughezului:

Conform unor surse apropiate conducerii, Mircea Rednic este principalul favorit al lui Arpad Paszkany.

"Luni vin în ţară şi discutăm. Până atunci nu are rost să mă bag în tot felul de speculaţii. Nu m-au căutat cei de la Cluj, de fapt nu m-a sunat nimeni din România pentru că, probabil, nu-mi ştiu numărărul de telefon din Rusia", a spus Rednic pentru Adevărul.

Tehnicianul a mai mărturisit faptul că ruşii i-au propus un nou contract, cu toate că a ratat obiectivul stabilit la începutul sezonului: "Chiar acum sunt cu preşedintele Alaniei. Mi-a propus prelungirea contractului cu un an şi cu o altă posibilitate de prelungire apoi. Le-am zis că mă voi gândi până la mijlocul lui decembrie şi le voi da un răspuns"

După ce o parte dintre jucătorii cu salarii mari vor fi daţi afară, iar CFR îşi va continua politica de transferuri bazată pe fotbaliştii autohtoni, Paszkany ar putea să accepte chiar un salariu de 350.000 de euro pentru fostul antrenor al lui Dinamo şi Rapid, sumă imposibil de plătit în acest moment pentru patronul Rapidului.

În urmă cu doar două zile, şeful din Gruia dezvăluia în exclusivitate pentru Adevărul strategia clubului privind omul de pe banca tehnică.

"Dacă nu vom ajunge în primăvara europeană şi nu vom termina turul pe locul întâi sau la diferenţă de un punct, două, faţă de lider, normal că vom lua măsuri! Ce să facem? Nu trebuie să punem lucrurile în ordine cumva? La fel am procedat şi cu Trombetta. Atunci, toţi ne-au criticat că de ce l-am dat afară pe Andone, dar, ulterior, s-a văzut ce rezultate a avut Trombetta. Cu Duşan Uhrin jr a fost aceeaşi situaţie până la un punct. Pe noi nu ne interesează ce zice lumea, ci doar să meargă treaba la echipă. Am investit mulţi bani şi vrem să vedem rezultatele", a spus Mureşan.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 08:42 PM
Mesaj: #237
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Cadu: "Am început timid, nu am intrat foarte bine în teren"

Ricardo Cadu, căpitanul lui CFR Cluj, crede că echipa sa a intrat timorată pe teren în faţa celor de la Sparta Praga.

"CFR a început timid, nu am intrat foarte bine în teren. Am reuşit să egalăm după ce am primit două goluri. Din păcate am pierdut în prelungiri, dar o luăm de la capăt de acum. Ne gîndim la meciul următor", a spus Ricardo Cadu la sportro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-07-2009, 07:35 PM
Mesaj: #238
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mircea Rednic, favorit să preia CFR-ul

Eşecul din Europa League i-a făcut pe conducătorii din Gruia să ia o decizie capitală în privinţa băncii tehnice. Îl vor demite pe antrenorul Tony Conceicao, anunţul urmând a fi făcut în cursul zilelor următoare, în momentul în care ardelenii vor avea o variantă solidă pentru a-l înlocui pe portughez.

"Dacă nu vom ajunge în primăvara europeană, vom lua măsuri", dezvăluia preşedintele CFR-ului, Iuliu Mureşan. După eşecul de joi seara, contra Spartei Praga, ardelenii au pierdut aproape orice şansă de a continua în şaisprezecimile Ligii Europa.

Ruşii ar vrea să rămână
La câteva ore de la finalul jocului, patronul Paszkany şi preşedintele Mureşan au avut o discuţie lămuritoare referitoare la situaţia antrenorului. S-a decis schimarea lui Conceicao, fără a mai aştepta rezultatele din ultimele etape ale campionatului. Ardelenii au pus deja pe hârtie mai multe nume care ar putea să preia ştafeta de la tehnicianul portughez.

Antrenorul pe care clujenii şi-l doresc cel mai mult este fostul dinamovist Mircea Rednic, în prezent la Alania. "Puriul" nu a spus nici da, nici nu, lăsând să se înţeleagă faptul că este dispus să vină la negocieri "Luni ajung în ţară şi discutăm. Până atunci nu are rost să mă bag în tot felul de speculaţii. Nu m-au căutat cei de la Cluj, de fapt nu m-a sunat nimeni din România, pentru că, probabil, nu-mi ştiu numărărul de telefon din Rusia", a comentat în stilul său carateristic Rednic.

Tehnicianul a recunoscut că ruşii i-au propus un nou contract, cu toate că a ratat obiectivul stabilit la începutul sezonului, promovarea în prima ligă: "Mi-a oferit prelungirea contractului cu un an şi cu o altă posibilitate de prelungire apoi. Le-am zis că mă voi gândi până la mijlocul lui decembrie şi le voi da un răspuns".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-07-2009, 11:58 PM
Mesaj: #239
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Să fie pedepsit!"

Frustarea ultimelor rezultate înregistrate de CFR Cluj atât în campionat, cât şi în Europa League s-a transformat în nervi şi furie pentru jucătorii "feroviari".

Joi seară, în jurul orei 01:00, Emanuel Culio nu a mai suportat reproşurile suporterilor aflați la ieşirea din parcarea subterană şi a trecut la corecţii fizice pentru cei care au avut tupeul să-i ceară explicaţii pentru prestaţia din eşecul cu Sparta. "La o oră după meci am vrut să dăm ochii cu jucătorii la ieşirea din stadion, când a apărut Culio într-o maşină, la volanul căreia era Cabrera. A oprit, i-am arătat obrazul, iar el imediat m-a lovit cu portiera. Apoi, a ieşit din maşină şi a început să mă îmbrâncească", a dezvăluit imediat după meci fanul agresat, care ieri a trecut şi la fapte.

"Să îşi ceară scuze!"
A mers la poliţie, unde a depus plângere împotriva mijlocaşului şi a cerut ca acesta să plătească pentru fapta sa sau să-şi ceară scuze public. "Am depus plângere pentru ce mi-a făcut joi seară, după meci. Am martori, dar, din ce am discutat cu poliţiştii, nu o să i se întâmple mare lucru lui Culio, pentru că eu nu am certificat medico-legal care să dovedească că am fost lovit", a explicat suporterul, care a cerut să nu îi fie dezvăluită identitatea. Fanul e decis să renunţe la proces, dar numai dacă jucătorul "feroviarilor" îşi cere scuze public. În cazul în care "eroul de la Roma" refuză, mijlocaşul clujenilor e pasibil de o amendă usturătoare. Culio nu a putut fi contactat ieri până la închiderea ediţiei.

Conflictul lui Culio cu suporterii a început încă din momentul în care argentinianul a fost înlocuit cu Dubarbier. Fanii l-au fluierat copios pe Culio în momentul schimbării, iar mijlocaşul le-a răspuns arătându-le degetul mijlociu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-07-2009, 11:58 PM
Mesaj: #240
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Îmi cer scuze! Promit că mă voi revanşa faţă de toţi fanii CFR-ului!"

După ce Culio şi-a pierdut cumpătul la finalul meciului cu Sparta Praga (2-3) şi a lovit un suporter al CFR-ului care le cerea explicaţii jucătorilor pentru eşec, mijlocaşul grupării din Gruia şi-a cerut scuze prin intermediul site-ului oficial al clubului.

Iată reacţia lui Culio după incidentul petrecut joi seara:

Dragi Suporteri,

În viața fiecărei echipe și a fiecărui jucator sunt momente fericite, victorii, bucurii dar din păcate sunt și momente nefericite, tensionate, cauzate de eșecuri.

Sunt un fotbalist care mă dedic 100% în fiecare meci, echipei CFR și culorilor vișinii și sufăr la orice nereușită sau insucces al echipei mele. Aceasta a fost și cauza pentru care mi-am pierdut cumpătul la finalul meciului împotriva AC Sparta Praga și am intrat în conflict cu cațiva suporteri ai echipei noastre.

Pe această cale doresc să-mi exprim regretul pentru gestul meu și să îmi cer sincere scuze pentru cele întâmplate.

Vă promit că mă voi revansa fată de toți suporterii ceferiști prin prestațiile mele în urmatoarele meciuri și sper din toată inima să vă putem bucura prin victorii. Cu respect fața de toți fanii ceferiști,

Cu respect faţă de toţi fanii ceferişti - Juan Emanuel CULIO

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
179 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut