Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ACF Fiorentina
11-03-2009, 03:41 PM
Mesaj: #1
ACF Fiorentina
Discuţii şi informaţii despre echipa lui Mutu si Gilardino...

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-03-2009, 03:41 PM
Mesaj: #2
RE: ACF Fiorentina
Jovetic spune că nu vrea să fie comparat cu Messi sau Baggio

Atacantul Fiorentinei, Stevan Jovetic, care luni a împlinit 20 de ani, a declarat într-un interviu că idolul său este Gabriel Batistuta şi nu îşi doreşte să fie comparat cu fotbalişti precum Lionel Messi sau Roberto Baggio, informează site-ul oficial al UEFA.

"Când am ajuns la Fiorentina am pus pe telefon cinci minute de imagini cu golurile lui Gabriel Batistuta. Toate sunt foarte frumoase. Nu l-am cunoscut, dar a fost un mare jucător", a spus Jovetic, care susţine că nu îşi doreşte să fie comparat cu Messi, Bagio sau Cruyff. "Sigur că îmi place să aud că joc bine şi să fiu comparat cu ei, deoarece toţi au fost mari fotbalişti. Însă eu sunt Stevan Jovetic şi încă trebuie să-mi îmbunătăţesc jocul. Trebuie să mai fac multe să fiu la fel de bun precum ei", a spus Jovetic.

Jucătorul formaţiei italiene este de părere că meciul cu Liverpool, când a marcat două goluri, este cel mai reuşit din cariera lui. "A fost cea mai frumoasă noapte din viaţa mea. Nu o voi uita niciodată. În primul rând pentru că a fost un meci din Liga Campionilor, iar în al doilea rând pentru că adversarul nostru a fost Liverpool. Al treilea motiv este că am marcat două goluri", a spus acesta.

"Am jucat în sezonul trecut din Serie A, dar nu atât de bine. A trebuit să mă acomodez şi să studiez limba italiană, dar acum mă simt mult mai bine. Sunt fericit că joc pentru Fiorentina. Mereu am urmărit fotbalul italian. Visam de când eram mic să joc într-un campionat precum Serie A, acesta a fost motivul pentru care am venit aici. Ştiam că Fiorentina este un club mare, unul dintre cele mai mari din Italia", a declarat atacantul muntenegrean.

Jucătorul s-a referit şi la şansele Fiorentinei în Grupa E a Ligii Campionilor: "Am crezut că Lyon şi Liverpool sunt favorite, dar acum totul este deschis. Îmi place să joc alături de Mutu şi Gilardino, sunt jucători foarte puternici. Am fost toţi trei într-o singură partidă, deoarece le este mai greu celor din defensivă, dar este loc pentru toată lumea".

Fiorentina ocupă locul 2 în Grupa E din Liga Campionilor, cu 6 puncte, şi locul 5 în Serie A.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-10-2009, 09:09 PM
Mesaj: #3
RE: ACF Fiorentina
Sute de fani ai Fiorentinei au întâmpinat echipa la întoarcerea de la Liverpool

Aproximativ 500 de suporteri ai Fiorentinei au aşteptat echipa la aeroportul din Florenţa, după ce formaţia antrenată de Cesare Prandelli a reuşit să se califice în optimile Ligii Campionilor de pe primul loc în grupă, informează Fiorentina.it.

Sutele de fani au venit la aeroport cu fulare, steaguri şi mesaje pentru jucătorii Fiorentinei, care i-au salutat pe aceştia din autocarul echipei.

Presa a scris că fotbaliştii clubului italian nu se aşteptau la o astfel de primire, fiind însoţiţi de suporteri până la ieşirea din aeroport.

Fiorentina a câştigat cu 2-1 meciul disputat miercuri seară, cu Liverpool, în deplasare şi a reuşit să se califice în optimile Ligii Campionilor, de pe primul loc în grupă. Adrian Mutu nu a evoluat, fiind accidentat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 08:22 PM
Mesaj: #4
RE: ACF Fiorentina
Prandelli: "Dacă totul decurge bine, voi putea apela la Mutu pentru meciul cu AC Milan!"

Tehnicianul echipei AC Fiorentina, Cesare Prandelli, a declarat că atacantul Adrian Mutu este recuperat pentru meciul cu AC Milan, din etapa a XVII-a din Serie A, iar dacă totul decurge normal va apela la jucătorul român în partida de sâmbătă, informează site-ul oficial al clubului din Florenţa.

"Legat de situaţia jucătorilor accidentaţi, am reuşit să-l recuperăm pe Mutu. Merge pe picioare lui şi s-a antrenat foarte bine în ultimele zile. Vom vedea şi astăzi: dacă totul decurge spre bine, cred că voi putea apela la Mutu", a precizat Prandelli, într-o conferinţă de presă.

Adrian Mutu nu a mai evoluat pentru AC Fiorentina de la începutul lunii noiembrie. Atacantul român a fost supus unei intervenţii chirurgicale, la 6 noiembrie, într-o clinică din Florenţa, la meniscul medial al genunchiului drept.

Prandelli nu a vrut să declare prea multe de adversarul pe care echipa sa îl va întâlni, în optimile Ligii Campionilor, formaţia Bayern Munchen, precizând că acum mai important este meciul cu AC Milan: "Nu am niciun gând despre meciul cu Bayern, voi vorbi despre el atunci când va fi momentul, mai sunt două luni până atunci. Poate însă că era mai bine dacă terminam pe locul doi în grupă. Singurul meci care mă preocupă momentan e cel de mâine cu AC Milan şi trebuie să încerc să aliniez formula ideală pentru acest joc".

În urma tragerii la sorţii ce a avut loc vineri, formaţia din Florenţa va înfrunta echipa Bayern Munchen în optimile Ligii Campionilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-27-2009, 05:08 PM
Mesaj: #5
RE: ACF Fiorentina
Fanii Fiorentinei s-au săturat de Mutu

Într-un sondaj realizat de site-ul violanews.com, muntenegreanul Jovetici este dorit în atacul echipei din Florenţa, alături de Alberto Gilardino, de către mai mulţi votanţi decât Adi Mutu.

"Briliantul" nu mai este iubit la Florenţa, la fel ca în urmă cu un an sau doi, când era comparat cu Boberto Baggio sau Gabriel Batistuta. Acest lucru nu o spunem noi, ci îl arată cifrele.

Astfel, într-un sondaj realizat de site-ul viola, în ceea ce priveşte primul 11 al formaţiei lui Cesare Prandelli, 74% dintre susţinătorii Fiorentinei l-au votat pe Jovetici, înaintea celui care l-au poreclit "Il Fenomeno", şi doar 26% dintre ei, pe atacantul român. Cel care face echipa însă, este Prandelli, un tehnician care s-a bucurat de multe succese, după golurile realizate de Mutu, atât pe vremea când antrena Parma, cât şi la gruparea toscană, şi cu siguranţă îi va da o mână de ajutor în partidele viitoare.

"Briliantul" a declarat iubire veşnică Fiorentinei, dar în cazul în care va fi trecut pe "linie moartă", cu siguranţă, va pleca în perioada de minimercato a iernii.

Mutu a fost operat la meniscul drept la data de 5 noiembrie şi va putea juca din nou într-un meci oficial, la 6 ianuarie, în deplasarea echipei sale la AC Siena, unde îl va avea ca adversar pe Paul Codrea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-03-2010, 03:45 PM
Mesaj: #6
RE: ACF Fiorentina
Fiorentina îl vrea pe Van der Vaart în locul lui Mutu

Fiorentina caută un înlocuitor pentru Adrian Mutu, în cazul în care fotbalistul român se va despărţi de gruparea din Florenţa, anunţă cotidianul italian 'La Nazione', adăugând că principala ţintă a oficialilor clubului 'viola' este olandezul Rafael Van der Vart de la Real Madrid.

'Van der Vart - pe care Pantaleo Corvino (directorul sportiv al clubului Fiorentina - n.red) îl dorea încă de pe vremea când juca la Hamburg - ar urma să ajungă la Florenţa sub formă de împrumut, însă Fiorentina ar putea accepta chiar şi o coproprietate. Pentru înlocuirea lui Mutu s-a mai pronunţat şi numele lui Ryan Babel, olandezul de la FC Liverpool', scrie La Nazione.

Adrian Mutu, care va împlini luna aceasta 31 de ani, nu intenţionează să plece, însă, de la actuala sa echipă, având în vedere chiar şi o posibilă prelungire a contractului cu Fiorentina, precizează un alt cotidian din Peninsulă, 'Gazzetta dello Sport'.

Atacantul român, care a primit, potrivit presei sportive italiene şi române, o ofertă din Qatar, de la echipa Al Sadd, antrenată de Cosmin Olăroiu, a declarat recent că principalul său obiectiv pentru 2010 este să revină la forma care l-a consacrat, după toate problemele cu care s-a confruntat pe parcursul anului trecut.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
02-06-2010, 03:21 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-06-2010 03:22 PM de Daniel.)
Mesaj: #7
RE: ACF Fiorentina
Gilardino către Toni: "Dragă Luca, nu mă sperii, să ştii!"

Starul Fiorentinei, Alberto Gilardino, prefaţează duelul de foc de mâine, cu AS Roma, şi îl şicanează pe bunul prieten din tabăra adversă, Luca Toni.

"Dragă Luca, nu mă sperii, să ştii!", i-a transmis Gilardino colegului de la "naţională", prin intermediul Il Messagero. "Evident că Toni ţinteşte prezenţa în lotul pentru Mondialul din Africa de Sud, cu el mă înţeleg excelent, în plus avem amândoi acelaşi număr de goluri la naţională, 16. În următoarele luni, voi da totul pentru Fiorentina, pentru a putea aspira la unul dintre biletele pentru Africa de Sud", a continuat Gilardino, după care a prefaţat confruntarea cu AS Roma:

"De la venirea lui Ranieri, romanii au contabilizat o serie pozitivă de rezultate, acum sunt în mare formă şi au o condiţie fizică de invidiat. Va fi o partidă încinsă, foarte disputată.

Noi avem de partea noastră avantajul propriului teren, factor care s-a dovedit a fi decisiv în dese rânduri. Cert e că Roma este cea mai în formă echipă din Serie A, însă suntem pregătiţi să o înfruntăm".

Duelul Fiorentina - AS Roma este programat mâine, începând cu ora 21:45.

Steaua acum, Steaua mereu!
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
3 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut