Chestionar: Va reuşi Genoa să treacă mai sus de locul 5, în sezonul 2009-2010?
Acest chestionar este închis.
Da 75.00% 3 75.00%
Nu 25.00% 1 25.00%
Total 4 voturi 100%
* Aţi votat pentru acest element. [Arată rezultate]

Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Genoa C.F.C.
08-06-2009, 03:18 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-06-2009 03:20 AM de Daniel.)
Mesaj: #1
Genoa C.F.C.
Aici vom discuta despre echipa Genoa FC, care încet-încet devine o forţă în fotbalul italian.

Clubul a fost fondat în anul 1897.
Arena pe care Genoa FC îşi dispută meciurile, Stadio Luigi Ferraris, are o capacitate de aproape 37.000 locuri.
Actualul manager al echipei este Gian Piero Gasperini.

Echipa are un palmares destul de bogat pe plan intern,a fost de 9 ori campioană a Italiei, dar ultimul campionat a fost câştigat cu mult în trecut

1898; 1899; 1900; 1902; 1903; 1904; 1914–15; 1922–23; 1923–24

1 Cupă a Italiei

1936-1937

Singura performanţă mai mare pe plan extern este o semi-finală de CUPA UEFA, pierdută împotriva celor de la Ajax sezonul 1991-1992, cu scorul total de 4-3, după ce în tururile preliminare, eliminaseră 2 echipe româneşti, Steaua şi Dinamo.Interesant, nu?

Steaua acum, Steaua mereu!
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
08-09-2009, 05:00 AM
Mesaj: #2
RE: Genoa C.F.C.
Lotul echipei :

1 GK Marco Amelia
2 DF Andrea Esposito
3 DF Emiliano Moretti
4 DF Domenico Criscito
5 MF Francesco Bolzoni
7 MF Marco Rossi (captain)
8 MF Alberto Zapater
9 FW Hernan Crespo
10 FW Raffaele Palladino
11 MF Houssine Kharja
13 DF Nenad Tomović
14 FW Giuseppe Sculli
15 DF Sokratis Papastathopoulos
17 MF Boško Janković
18 FW Sergio Floccari
20 MF Giandomenico Mesto
21 DF Magnus Troest
23 MF Francesco Modesto
25 DF Giuseppe Biava
26 DF Salvatore Bocchetti
28 MF Ivan Jurić
30 GK Mattia Perin
34 DF Andrea Signorini
44 FW Rodrigo Palacio
68 DF Anthony Vanden Borre
73 GK Alessio Scarpi

''Football is a beautiful game and it needs to be played beautifully!'' Brian Clough
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
08-11-2009, 10:38 AM
Mesaj: #3
RE: Genoa C.F.C.
cred ca genoa are forta sa ocupe un loc de liga campionilor; de fapt si sezonul asta au fost la egalitate cu fiorentina, dar au contat meciurile directe.
am votat DA

[Imagine: pic.php?mode=med&pic_id=7561]
Nu lasa pe maine ce poti face azi...lasa pe poimaine!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
08-11-2009, 10:51 AM
Mesaj: #4
RE: Genoa C.F.C.
Genoa Cricket and Football Club este un club italian de fotbal şi cricket care are sediul în Genoa, Liguria.Echipa susţine meciurile de acasă pe Stadio Luigi Ferraris cu o capacitate de 36.536 locuri.
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
08-24-2009, 04:59 PM
Mesaj: #5
RE: Genoa C.F.C.
Genoa 3-2 Roma .. 1-0,1-2,3-2.
Un meci foarte frumos.

Steaua acum, Steaua mereu!
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
08-25-2009, 04:21 PM
Mesaj: #6
RE: Genoa C.F.C.
Genoa are o echipa foarte buna anul acesta si cred eu ca se va bate pentru primele 5 locuri
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
08-26-2009, 12:30 AM
Mesaj: #7
RE: Genoa C.F.C.
Anul trecut a terminat pe 5 la egalitate de puncte cu Firenze, dar au pierdut unul din meciurile directe.. acum sper sa iasa pe 3-4.

Steaua acum, Steaua mereu!
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-30-2009, 05:40 PM
Mesaj: #8
RE: Genoa C.F.C.
Genoa l-a împrumutat pe atacantul David Suazo de la Inter Milano pentru şase luni

Formaţia pregătită de Gian Piero Gasperini a obţinut acordul campioanei en-titre din Serie A, Inter Milano, pentru a-l împrumuta până la finalul sezonului pe internaţionalul hondurian David Suazo, informează Corriere dello Sport.

Cel care a confirmat tranzacţia fost chiar preşedintele concitadinei lui Sampdoria, Enrico Preziosi: "Este vorba de un împrumut cu opţiune de transfer definitiv".

Suazo (30 de ani) a fost cumpărat de Inter în 2007 de la Cagliari, pentru aproximativ 10 milioane de euro. Atacantul în vârstă de 30 de ani nu a evoluat la gruparea milaneză decât în primul sezon, după care a fost cedat sub formă de împrumut la Benfica.

Altfel, Genoa îl va împrumuta pentru următoarele şase luni la Lazio pe vârful Segio Floccari. Fostul golgheter al Atalantei a primit acceptul din partea lui Preziosi de a negocia transferul său la echipa din capitala Italiei, care, în vara viitoare, îl va putea achiziţiona definitiv contra sumei de 9 milioane de euro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-13-2010, 07:13 PM
Mesaj: #9
RE: Genoa C.F.C.
Genoa l-a transferat pe căpitanul Fiorentinei, Dario Dainelli

Căpitanul formaţiei AC Fiorentina, Dario Dainelli, a semnat, marţi, un contract valabil 3 ani şi jumătate cu Genoa, care a plătit pentru el 2,5 milioane de euro, informează site-ul grupării din Genova.

În vârstă de 30 de ani, Dainelli a jucat în ultimele 6 sezoane la Fiorentina, club pentru care evoluat în 129 de partide şi a înscris 6 goluri.

Preşedintele lui Genoa, Enrico Preziosi, a afirmat în presa italiană că transferul lui Dainelli a fost perfectat pentru suma de 2,5 milioane de euro.

Cesare Prandelli a renunţat la serviciile lui Dainelli după ce Fiorentina a reuşit împrumutul cu opţiune de cumpărare a apărătorului brazilian Felipe, de la Udinese.

În cariera sa, fostul căpitan al echipei la care evoluează şi Adrian Mutu a mai jucat la Modena, Cavese, Fidelis Andria, Lecce, Brescia, Verona şi a bifat un singur meci la prima reprezentativă a Italiei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
4 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut