Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
11-07-2009, 11:59 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-08-2009 11:48 AM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #241
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Culio şi-a cerut scuze pentru conflictul cu suporterii de la finalul jocului cu Sparta

Mijlocaşul argentinian al lui CFR Cluj, Juan Culio, şi-a prezentat scuzele faţă de suporteri după ce la finalul partidei cu Sparta Praga, de joi, a avut un conflict cu o parte dintre ei şi a fost acuzat că ar fi lovit o persoană.

"Sunt un fotbalist care mă dedic sută la sută în fiecare meci echipei CFR şi culorilor vişinii şi sufăr la orice insucces. Aceasta a fost şi cauza pentru care mi-am pierdut cumpătul la finalul meciului cu Sparta Praga şi am intrat în conflict cu câţiva suporteri ai echpei noastre. Doresc să-mi exprim regretul şi să îmi cer scuze pentru cele întâmplate", a spus Culio, citat de site-ul oficial.

Argentinianul susţine că se va revanşa faţă de suporteri prin prestaţiile sale din jocurile următoare. "Sper să vă putem bucura prin victorii", le-a transmis mijlocaşul.

Juan Culio a avut un conflict cu suporterii ardeleni la finalul partidei cu Sparta Praga, de joi, din Liga Europa, pierdut cu scorul de 2-3. Atunci, fanii i-au aşteptat pe jucătorii lui Conceicao în parcare pentru a le reproşa jocul prestat. Printre cei vizaţi s-a aflat şi Culio, care a oprit maşina pentru a discuta cu aceştia, însă la un moment dat l-ar fi lovit puternic pe un suporter cu portiera maşinii pe care o conducea.

În altă ordine de idei, căpitanul Ricardo Cadu le-a cerut suporterilor să fie alături de echipă deoarece nu ar trebui să uite de performanţele realizate în ultimii doi ani. "Suntem conştienţi că în ultima perioadă am avut meciuri mai puţin reuşite, iar înfrângerea cu Sparta ne-a întristat pe toţi. Aportul fanilor este foarte important, mai ales în momentele grele, când ne confruntăm cu accidentări şi suspendări. Pentru a ne atinge obiectivele propuse, facem un apel către toţi suporterii pentru a rămâne alături de club şi de echipă, şi la bine şi la greu, să fie al 12-lea jucător", a afirmat Cadu, în numele întregii echipe.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-08-2009, 08:27 PM
Mesaj: #242
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"L-au preferat pe Dubarbier!"

Giovani Becali a dezvuit astăzi că Steaua a refuzat să-l aducă pe Jesus Datolo, în urmă cu două sezoane, iar impresarul Daniel Stanciu spune că starul lui Napoli a fost tratat într-un mod similar şi de oficialii lui CFR Cluj. "Atunci au preferat să-l ia pe Dubarbier", spune Stanciu.

Agentul de jucători spune că şi atacantul lui FC Porto, Radamel Falcao, le-a fost oferit ardelenilor, insă aceştia i-au spus "pas" jucătorului care acum face senzaţie în prima ligă portugheză şi în Champons League.

"Înainte ca Steaua să-l refuze pe Datolo, eu l-am propus la CFR Cluj, dar au preferat să-l aducă pe Dubarbier, chiar dacă era mai scump în acel moment. Datolo nu juca titular la Boca Juniors şi cota sa era scăzută. După ce a intrat în primul 11, cota lui a explodat! Şi pe Radamel Falcao l-am propus la CFR Cluj, dar nu l-au vrut!", a spus Daniel Stanciu la Sport.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-08-2009, 08:37 PM
Mesaj: #243
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Iuliu Muresan: "Ne intereseaza doar sa castigam campionatul!"

Presedintele echipei CFR Cluj, Iuliu Muresan, anunta intr-un interviu acordat pentru Sport365 ca jucatorii trebuie sa faca totul pentru a castiga campionatul.

Sport365: Care e atmosfera la echipa?
Iuliu Muresan: Atmosfera este ca de obicei buna, nu de atmosfera este problema la echipa.

Sport365: E indreptatita reactia suporterilor din timpul meciului cu Sparta?
Iuliu Muresan: Suporterii tin la echipa si nu inteleg anumite lucruri, altfel nu se explica, insa am vorbit deja cu ei si am lamurit lucrurile si nu mai e nicio problema.

Sport365: Va asteptati la o asemenea reactie?
Iuliu Muresan: Ne face bine din cand in cand o asemenea atitudine, sa fim certati de suporteri.

Sport365: Dar gestul lui Culio (nr. a aratat degetul mijlociu catre suporteri)?
Iuliu Muresan: El nu a facut nimic de fapt, un spectator i-a reprosat ceva, dar nu s-a intamplat nimic deosebit. S-a dat un comunicat in care Culio isi cere scuze si regreta. Nu s-a intamplat de fapt nimic deosebit.

Sport365: Dupa un semi-esec in campionat si esec in Europa, urmeaza meciul cu Astra Ploiesti, echipa aflata in zona fierbinte a clasamentului.
Iuliu Muresan: Intr-adevar, urmeaza un meci deosebit de greu, pe care noi vrem sa il castigam pentru ca pe noi ne intereseaza in primul rand campionatul si pe locul doi la egalitate Cupa si Europa. Vrem sa fim pe locul 1 in tara noastra si abia apoi luptam in Europa. Nu putem sa facem prea multe acum in Europa, din pacate. Nicio echipa romaneasca nu poate castiga Europa League, asa ca lupta se da pentru campionat.

Sport365: Cine sunt principalii vinovati pentru rezultatele mai putin bune? Jucatorii sau banca tehnica?
Iuliu Muresan: Care sunt rezultatele mai putin bune? Suntem pe locul doi, asa ca nu putem vorbi de rezultate slabe. Nu pun asa mare accent pe partidele din Europa.

Sport365: Ce le-a transmis patronul echipei Paszkany, jucatorilor?
Iuliu Muresan: Jucatorii trebuie sa munceasca bine in continuare ca sa putem lua din nou titlul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-08-2009, 11:13 PM
Mesaj: #244
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Conceicao spune că victoria cu Astra arată că echipa şi-a revenit după eşecul cu Sparta

Antrenorul grupării CFR Cluj, Antonio Conceicao, a declarat, duminică, la finalul partidei câştigate în faţa formaţiei Astra Ploieşti, că jucătorii săi au trecut peste înfrângerea cu Sparta Praga şi acum vor profita de pauza competiţională pentru a fi mai puternici.

"Jucătorii mei au reacţionat foarte bine în repriza a doua. Mă bucur că am avut această reacţie pozitivă după toată presiunea care a fost în aceste zilele asupra echipei. Această atitudine ne va ajuta şi în meciurile care urmează. Nu este uşor să joci atât de multe minute cu un om mai puţin pe teren, dar când apare o eliminare, unii jucători se motivează mai mult. Aşa s-a întâmplat şi azi. Avem o pauză de două săptămâni în care vom munci mai mult, în care vom strânge rândurile pentru a fi mai puternici", a spus Antonio Conceicao, la conferinţa de presă organizată la finalul meciului cu Astra Ploieşti.

CFR Cluj a învins, duminică, pe teren propriu, gruparea Astra Ploieşti, scor 1-0, într-un meci din etapa a 13-a a Ligii I, şi a urcat provizoriu pe primul loc în clasament.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-08-2009, 11:20 PM
Mesaj: #245
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Ne-am chinuit! Dacă şefii vor să dea pe cineva afară, ne strângem mâinile şi plecăm"

Fanii nu l-au iertat pe Conceicao şi au strigat iar demisia la pauza meciului cu Astra. CFR a fost salvată de Dubarbier, dar a tremurat spre finalul meciului. Intrat în locul eliminatului Nuno Claro, Stăncioiu a recunoscut că a fost o victorie chinuită. Portarul spune că fiecare trebuie să îşi vadă de drumul lui, dacă şefii vor să pună în practică ameninţările din ultimul timp!

"Probabil că nu merg mai multe la echipă, dar e bine că am câştigat. Au fost trei puncte obţinute cu chin, dar bine că am bătut. Nu cred că i-am salvat scaunul lui Conceicao. Era întreg ultima data când l-am văzut în vestiar. Caracterul oamenilor se vede la greu, dar din păcate în România nu se întâmplă aşa ceva şi suntem înjuraţi în aceste momente", a spus Stăncioiu

"Dacă şefii vor să dea pe cineva afară, ne strângem mâinile şi plecăm în direcţii diferite. Dar noi suntem o echipă", a incheiat portarul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-08-2009, 11:21 PM
Mesaj: #246
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Nu ştiu dacă l-am salvat pe Conceicao! Fanii ne cam fluieră!"

CFR a trecut la limită de Astra şi egalează Vasluiul pe primul loc, până la terminarea derby-ului dintre Dinamo şi Rapid. Fanii au cerut la pauză demisia lui Conceicao, iar Gabi Mureşan recunoaşte că e cam multă tensiune la echipă!

"Avem nevoie de victorie. A fost tensiune, dar e bine că am câştigat. Cred că ne mobilizăm mai bine în 10. Fanii ne cam fluieră în ultimul timp. Nu ştiu dacă l-am salvat pe Conceicao", a declarat mijlocaşul la sfârşitul meciului!

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 08:58 PM
Mesaj: #247
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Maurizio Trombetta: "Sînt pregătit!"

Maurizio Trombetta, favorit să preia CFR Cluj, ar accepta o revenire la echipa cu care a reuşit să facă senzaţie în Liga Campionilor

Arpad Paszkany vrea să-l readucă pe Maurizio Trombetta la Cluj. Şeful lui CFR şi-a motivat alegerea într-un cerc de apropiaţi: e o variantă mai ieftină, validată de evoluţiile de excepţie din campionatul trecut cînd Clujul a uluit Europa. Ieri, Trombetta a dezvăluit că ia în calcul o revenire la CFR. "Dacă vreau să mă întorc la Cluj? Ca şi întotdeauna nu depinde numai de mine. E oricînd o variantă pentru mine, însă pentru aceasta trebuie să discut condiţiile cu şefii de acolo. Nu este suficient ca doar suporterii să mă vrea înapoi. Repet, am amintiri frumoase de la Cluj, iar CFR ocupă un loc special în inima mea", a spus Trombetta.

Italianul nu are nici un angajament şi a urmărit evoluţiile echipei din Liga 1 şi Europa League. "Am citit tot timpul presa de specialitate şi chiar am văzut meciuri ale clujenilor. Nu traversează o perioadă fastă şi îmi pare foarte rău. Sînt momente şi momente în viaţa unei echipe. Cei de acolo trebuie să aibă încredere că lucrurile pot fi redresate", a încheiat Trombetta.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2009, 03:39 PM
Mesaj: #248
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Nuno riscă 6 etape!

Faultul comis asupra lui Georgian Păun, în minutul 43 al partidei CFR - Astra, i-ar putea oferi lui Nuno Claro o vacanţă de iarnă mai lungă. Lusitanul ar putea fi suspendat chiar şi şase meciuri.

Atacat dur de fostul preşedinte al CCA, Aron Huzu, care crede că ar merita 7-8 etape de suspendare pentru faultul grosolan asupra ploieşteanului Georgian Păun, portarul lui CFR Cluj, Nuno Claro, are de partea sa prevederile Regulamentului Disciplinar. Potrivit acestora, dacă intervenţia sa asupra atacantului Astrei este încadrată la art. 63, lit. a, "abatere gravă", sau lit. b, "comportare violentă", lusitanul ar putea primi o suspendare între 2 şi 6 jocuri, întrucât faultul nu a avut ca rezultat vătămarea fizică a lui Păun, dovedită de faptul că ploieşteanul a continuat jocul. Totodată, Nuno ar putea beneficia şi de circumstanţe atenuante, şi anume faptul că a faultat în lupta pentru minge, ceea ce ar putea duce la o diminuare a suspendării dictate împotriva sa, probabil la doar 4 jocuri. Portughezul ar putea scăpa chiar mai ieftin, dacă fapta sa va fi încadrată la art. 63, lit.e, "oprirea unei ocazii clare de a marca, a unui adversar aflat în atac care se deplasează spre poarta adversă prin comiterea unei greşeli sancţionabilă cu lovitură liberă sau lovitură de pedeapsă". În acest caz, potrivit art. 63, alin. 2, pct. 2.1, Nuno Claro ar putea încasa doar o etapă de suspendare.

Ce meciuri ratează Nuno dacă primeşte pedeapsă maximă
18.11 Univ. Craiova - CFR Cluj (Cupa României)
23.11 FC Vaslui - CFR Cluj (Liga I)
28.11 CFR Cluj - Univ. Craiova (Liga I)
05.12 Internaţional - CFR Cluj (Liga I)
12.12 CFR Cluj - Ceahlăul (Liga I)
13.02 Unirea Urziceni - CFR Cluj (Liga I)

12 meciuri a bifat Nuno Claro în actuala ediţie a Ligii I, încasând şapte goluri

7 eliminaţi în acest sezon!


În cele 22 de partide oficiale jucate în acest sezon, clujenii au primit şapte cartonaşe roşii, dintre care cinci în Liga I (Dani, Mureşan, Alcantara, Traore, Nuno Claro) şi două în Europa League (Mara, Mureşan). În ultimele patru partide de pe teren propriu, clujenii au terminat meciul cu cel puţin un jucător eliminat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2009, 09:45 PM
Mesaj: #249
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Vine Mandorlini?

Şefii lui CFR au negociat aseară tîrziu cu antrenorul Andrea Mandorlini (49 de ani). Italianul a ajuns în mare taină la Cluj, fiind aşteptat la aeroport de directorul executiv, Răzvan Zamfir.

Mandorlini s-a consacrat ca jucător la marea echipă a lui Inter Milano din anii '90, jucînd ca fundaş în 180 de partide. A antrenat în Serie A pe Atalanta (2003-2004) şi Siena (2007), iar ultima dată a pregătit-o pe Sassuolo în Serie B, cu care a reuşit un surprinzător loc 7 la finele stagiunii trecute.

Italianul va conduce probabil antrenamentul de mîine al clujenilor, iar Toni Conceicao va fi anunţat că a fost demis.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2009, 09:47 PM
Mesaj: #250
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Jucătorii sînt cu nervii la pămînt"

Criticile patronului Paszkany în public şi ameninţările cu tăierea drepturilor financiare au provocat tensiune în vestiarul lui CFR Cluj.

CFR Cluj a ajuns în fruntea Ligii 1, însă jucătorii sînt cu moralul la pămînt după ultimele ameninţări şi critici primite de la şefii din Gruia. Atmosfera din vestiarul echipei e departe de armonia şi grupul unit care au adus ultimele trofee în vitrina clubului.

"Nu e normal să fim ameninţaţi de patron că nu ne vom mai primi banii, avem un contract semnat, nicăieri în lume nu am mai trecut prin situaţii asemănătoare. Orice se întîmplă la club e vina noastră. Avem, e drept, şi noi partea noastră de vină, dar cînd se vehiculează liste negre prin vestiar, cînd sîntem ameninţaţi că vom fi daţi afară sau nu vom mai fi plătiţi, credeţi că nouă ne pică bine?", a comentat unul dintre jucători, sub protecţia anonimatului.

Gestul de furie al lui Nuno Claro din partida cu Astra, cînd portarul clujenilor a fost eliminat pe un fault brutal, confirmă nervozitatea excesivă din vestiar. "Antrenorul dă vina pe noi, patronul la fel, preşedintele de asemenea, fanii ne huiduie, ne înjură, toţi ne arată toţi cu degetul. Se întîmplă prea multe lucruri urîte şi toţi jucătorii sînt cu nervii la pămînt", a completat un alt fotbalist.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
192 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut