Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
09-04-2009, 03:24 PM
Mesaj: #11
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Ceferiştii" râd de criză!

Problemele financiare cu care s-au confruntat granzii din Liga I i-au obligat pe cei mai importanţi jucători de la Steaua, Dinamo ori Rapid să accepte reduceri salariale sau să plece la alte echipe. Cardurile celor de la CFR sunt însă la fel de pline.

Actualul sezon este unul de tranziţie în Liga I. George Copos a fost primul care a redus debitul robinetului cu bani şi Rapidul s-a debarasat de brazilienii cu salarii peste medie. La Steaua, Gigi Becali i-a forţat pe majoritatea jucătorilor cu contracte mari să accepte să evolueze pe maxim 120.000 de euro. Criza nu i-a ocolit nici pe jucătorii lui Dinamo, care tocmai a renunţat la două "găuri negre" pentru bugetul clubului: Lobonţ şi Dănciulescu. În acest context, jucătorii CFR-ului se pot declara favorizaţi. În vestiarul lui Conceicao nu a pătruns criza.

"Nu ne-am atins de salariile jucătorilor şi nu vom fi nevoiţi să o facem. Jucătorii noştri au valoare de banii pe care îi primesc", a spus preşedintele Iuliu Mureşan, convins de faptul că salarii ca ale lui Peralta şi Kone nu mai există în Liga I. "Cred că CFR are cele mai mari salarii din Liga I şi acest lucru demostrează valoarea lotului nostru", este de părere Iuliu Mureşan.

Jucătorii au fost protejaţi
Preşedintele ardelenilor spune că şi clubul clujean s-a confruntat cu probleme financiare, dar a preferat să taie din alte părţi şi să lase salariile jucătorilor intacte. Oficialii CFR-ului au preferat să-şi sigileze buzunarele, când a venit vorba de transferuri sau să facă reduceri la nivelul personalului din club. "Noi nu ne gândim să micşorăm salariile jucătorilor. CFR a gestionat altfel criza. Am făcut economii la club şi mici reduceri de personal. Au plecat doar 6 persoane. Ne-am gestionat mai bine banii", s-a lăudat Mureşan. Astfel, Peralta rămâne primul în topul salariilor clujenilor cu 375.000 de euro pe an, urmat de Kone cu 350.000 de euro şi căpitanul Cadu, care primeşte o leafă de 230.000 de euro.

Topul salariilor de la CFR
Peralta 370.000 de euro
Y. Kone 350.000 de euro
Cadu 230.000 de euro
Tony 200.000 de euro
Culio 180.000 de euro

Topul salariilor din Liga I
Wesley (FC Vaslui) 300.000 de euro
Marius Niculae (Dinamo) 200.000 de euro
Kapetanos (Steaua) 200.000 de euro
Toja (Steaua) 200.000 de euro


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca - Sebi Raducu - 08-03-2009, 10:19 PM
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca - Sebi Raducu - 09-04-2009 03:24 PM
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca - avid - 02-03-2010, 09:12 PM

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
61 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut