Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
10-25-2009, 06:15 PM
Mesaj: #191
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Bani pentru derby

Conducerea le-a plătit clujenilor restanţele salariale înainte de confruntarea cu Poli Timişoara.

Şefii clujenilor maximizează importanţa meciului cu Poli Timișoara. Paszkany a achitat restanţele la salarii ș i le-a cerut "vişiniilor" o victorie astăzi. Jucătorii nu fuseseră plătiţi de două luni, iar conducerea a încercat prin această măsură să-i responsabilizeze pe elevii lui Conceicao înainte de partida cu bănăţenii. Preşedintele Iuliu Mureşan şi-a încurajat jucătorii după eşecul de la Praga.

"N-avem timp pentru lamentaţii. Trebuie să vă concentraţi să bateţi duminică", le-a spus ofi cialul. Mureşan mizează pe faptul că Timişoara e ultimul adversar din top 7 pe care Clujul îl întîlneşte în tur. Pentru CFR urmează un program lejer, în care va întîlni toate nou-promovatele. Calculul e simplu: victorie cu Poli pentru ocuparea locului 1 şi, apoi, securizarea poziţiei cu succese pe linie în Liga 1.

Vestiarul clujenilor a recepţionat mesajul conducerii. "Nu mai avem nici o scuză acum. Credeţi că n-am vrut să cîştigăm la Praga? Ne-au dat gol la prima lor ocazie şi apoi nam reuşit să reintrăm în joc. Ne gîndim acum să batem Timişoara şi, apoi, să ne luăm revanşa în faţa cehilor", spun jucătorii.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-25-2009, 06:15 PM
Mesaj: #192
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Intră Stăncioiu

Conceicao va opera mai multe schimbări în primul "11" faţă de echipa care a capotat la Praga, scor 0-2. În poartă va fi titularizat Eduard Stăncioiu, care profită de prestaţiile modeste ale lui Nuno Claro din ultima perioadă. Mai mult, în prima echipă vor reintra Gabi Mureşan, Alcantara sau Tony, rezerve în Europa League împotriva Spartei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-27-2009, 06:15 PM
Mesaj: #193
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Conceicao: "Am pierdut două puncte, după aspectul jocului meritam victoria"

Antrenorul lui CFR Cluj, Antonio Conceicao, a declarat, duminică, la finalul meciului cu FC Timişoara, scor 0-0, că echipa sa merita să se impună, deoarece şi-a creat ocazii de gol chiar dacă adversarul s-a "aglomerat bine" în defensivă.

"Am pierdut două puncte, după aspectul jocului am fi meritat victoria. Timişoara s-a apărat aglomerat şi a fost foarte greu să marcăm, dar cu toate acestea am avut câteva ocazii importante. Am rămas şi în 10 oameni, iar misiunea noastră a fost mult îngreunată. Defensiva noastră a funcţionat bine, având în vedere că Timişoara a avut doar două ocazii de gol", a spus Conceicao.

Tehnicianul portughez a ţinut să menţioneze că atacantul Lacina Traore, eliminat în minutul 71, nu trebuie scos vinovat pentru rezultatul final: "Nu putem să dăm vina pe Traore pentru acest rezultat, el a jucat 90 de minute cu Rapid, 90 la Praga şi este foarte tânăr, nu trebuie învinovăţit. Această săptămână poate fi considerată tristă, am jucat prost în Europa şi asta poate fi o pată pe blazonul nostru. Azi cred că am mai şters puţin din impresia proastă de la Praga".

CFR Cluj şi FC Timişoara au remizat duminică, la Cluj, scor 0-0, şi se află pe primele două locuri ale clasamentului Ligii I, cu câte 21 de puncte. Ardelenii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 71, când centralul Marius Avram l-a eliminat pe Lacina Traore pentru cumul de cartonaşe.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-27-2009, 06:16 PM
Mesaj: #194
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mureşan: "Nu pot să le reproşez jucătorilor şi antrenorilor decât că nu am dat un gol"

Preşedintele lui CFR Cluj, Iuliu Mureşan, s-a declarat deranjat de afirmaţiile referitoare la arbitri făcute de Marian Iancu înaintea jocului: "Nu pot să le reproşez jucătorilor şi antrenorilor decât că nu am dat un gol. Două echipe puternice, a fost un meci foarte bun, plăcut, de mare luptă. Au fost şi câteva greşeli de arbitraj, cred că Traore nu merita eliminat. Una peste alta, arbitrajul nu a influenţat rezultatul. Oricum, s-a văzut că presiunile puse pe arbitri înaintea partidei au avut efect. O să propun Comitetului Executiv să introducem sancţiuni pentru cei care pun presiune pe arbitri înainte de etapă".

CFR Cluj şi FC Timişoara au remizat duminică, la Cluj, scor 0-0, şi se află pe primele două locuri ale clasamentului Ligii I, cu câte 21 de puncte. Ardelenii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 71, când centralul Marius Avram l-a eliminat pe Lacina Traore pentru cumul de cartonaşe.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-27-2009, 10:46 PM
Mesaj: #195
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Incidentul "petarda" premeditat?

Augustin Goga, responsabilul cu securitatea la CFR Cluj, a declarat că petarda putea veni numai din sectorul bănăţenilor.

"Au fost fani de-ai lui Poli prinşi înainte de meci cu petarde şi fumigene în posesia lor. Chiar spuneau la intrare că vin să plătească o poliţă pentru ce s-a întîmplat la Tîrgu-Jiu. Fanii lui CFR sînt foarte educaţi, nu-i caracterizează asemenea lucruri. Imaginile de pe camerele video au fost predate Jandarmeriei. Ei îi vor depista pe cei vinovaţi", a spus Goga.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-27-2009, 10:47 PM
Mesaj: #196
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Marius Avram, pus la zid!

CFR Cluj a reclamat maniera "centralului" Marius Avram, care ar fi favorizat-o pe Poli Timişoara. Ion Crăciunescu a analizat pentru Gazeta Sporturilor fazele incriminate.

Preşedintele Iuliu Mureşan a luat foc după remiza albă cu Poli Timişoara. "Murinio" l-a acuzat pe bucureşteanul Marius Avram că a influenţat jocul şi că a fost victima presiunii exercitate de Marian Iancu în săptămîna derby-ului. Care au fost fazele cele mai importante incriminate de "vişinii"?

1. Eliminarea lui Traore. Atacantul ivorian a primit al doilea galben pentru un fault în careu asupra portarului Pantilimon (72). Fostul mare arbitru Ion Crăciunescu i-a dat credit lui Marius Avram. "Jucătorul Traore a atacat mingea în care prin procedeul de alunecare, o manevră foarte riscantă şi care nu poate fi controlată, cu pericol ridicat. Aşadar, cartonaşul galben se impunea fără discuţie, dacă nu cumva chiar cel roşu direct", a explicat Crăciunescu. "Ambele galbene la Traore s-au dat aiurea", e părerea lui Mureşan.

2. Penalty neacordat pentru Cadu. În finalul partidei, căpitanul clujenilor a căzut în careu după un contact cu Mera, însă Marius Avram a lăsat jocul să continue. "A fost o fază neclară, extrem de grea. Chiar urmărind reluările de mai multe ori nu poţi să îţi dai seama. Totuşi, piciorul lui Cadu pare să fi fost agăţat de apărătorul lui Poli. Din păcate, acest gen de faze lasă mereu loc de interpretare", a comentat fostul arbitru.

3. Galben gratuit pentru "Muri". Mijlocaşul Gabi Mureşan a primit gratuit cartonaşul galben (52), în urma unei faze în care portarul Pantilimon s-a ciocnit cu un coechipier. "Din cîte am înţeles Mureşan l-ar fi împins pe Mera, înainte. În opinia mea CFR are cea mai mare forţă din acest campionat şi nu are nevoie de aşa ceva. Cred că în momentul de faţă, clujenii joacă doar la 60% din potenţialul maxim", a conchis fostul arbitru FIFA.

Cere anularea cartonaşului lui Mureşan
Preşedintele Iuliu Mureşan a declarat după meci că va cere anularea avertismentului primit de Gabi Mureşan. "Nu a făcut nici un fault la faza aceea. Pantilimon s-a ciocnit de un coleg, iar jucătorul nostru nu a influenţat faza. În consecinţă, vom cere anularea cartonaşului", a spus Mureşan.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-27-2009, 10:48 PM
Mesaj: #197
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Cere linişte

Fundaşul Hugo Alcantara îşi apără antrenorul. "De ce vorbim despre demisii? Sîntem pe locul 1 la egalitate cu Poli", spune brazilianul.

Brazilianul Hugo Alcantara e convins că feroviarii pot cîştiga titlul cu Antonio Conceicao la timonă. Jucătorul sud-american nu înţelege de ce portughezul e criticat. "De ce apar tot felul de speculaţii? Sîntem în grafic, pe locul 1 la egalitate de puncte cu Timişoara. Aş fi admis că se poate discuta despre demiteri sau demisii dacă CFR ar fi fost pe locul 10. Dar aşa, sub nici o formă", a spus Alcantara.

Titular în faţa lui Poli, fundaşul clujenilor speră ca în etapa următoare CFR să se desprindă în clasament. "Trebuie să cîştigăm la Alba Iulia. După această rundă s-ar putea să ne distanţăm de Timişoara în clasament. E important şi faptul că am arătat un fotbal bun în faţa lui Poli, chiar dacă am jucat o perioadă cu un om în minus. Trebuie să facem tot posibilul să ne îmbunătăţim jocul şi să luăm o opţiune serioasă la titlu încă din acest tur de campionat", a încheiat Alcantara.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-27-2009, 10:50 PM
Mesaj: #198
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Iuliu Mureşan: "Timişorenii au aruncat acea petardă. Au venit foarte «dotaţi»"

Preşedintele echipei CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a comentat partida cu Poli Timişoara, încheiată la egalitate, scor 0-0, spunînd că echipa sa a jucat mai bine şi ar fi meritat victoria.

"Am fi meritat să cîştigăm, pentru că am dominat partida. Nu am putut să dăm gol, dar s-au evidenţiat cei doi jucători. Echipa a jucat bine şi nu am ce să le reproşez jucătorilor. Meciul a fost foarte bun, foarte plăcut", a spu Iuliu Mureşan la Fanatik Show, pe DigiSport.

"Au fost unele greşeli din partea arbitrilor, dar nu vreau să comentez mai multe. Tot ce vreau să spun e că ar trebui să se ia o decizie pentru a interzice presiunile asupra arbitrilor înaintea meciului. M-am săturat de toate acele comentarii înainte de a vedea cum decurge meciul", a continuat oficialul din Gruia.

Despre incidentele dintribună » "E incredibil ce s-a întîmplat cu Bonfim. Noi nu încurajăm astfel de practici. Deşi nu am încă certitudinea, cred că suporterii timişoreni au aruncat acea petardă. Ai noştri nu au aprins nici măcar o torţă în timpul meciului, ei au venit foarte bine dotaţi. O să ne uităm mîine la înregistrări şi o să vedem cine se face vinovat. Îi dau dreptate domnului Iancu, acel om trebuie închis. Nu se poate aşa ceva. Fără spectatori nu e bine, dar nici cu astfel de spectatori nu e bine. Ce să mai facem?!"

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-28-2009, 07:18 PM
Mesaj: #199
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
CFR îi vrea pe Brandan şi Ricardo!

Clujenii se interesează de cei doi jucători ai Urziceniului. Paszkany a pregătit 1,5 milioane de euro pentru o ofertă în pauza competiţională.

CFR pregăteşte campania de transferuri de iarnă. După achiziţionarea unui atacant, Cristi Bud, "vişiniii" vor să-şi fortifice şi linia mediană. Ţintele sînt Pablo Brandan (26 de ani) şi Ricardo Gomes (28 de ani), doi dintre jucătorii care fac senzaţie în Liga Campionilor cu Unirea Urziceni.

Arpad Paszkany e dispus să ofere 1,5 milioane de euro pentru a-i aduce în Gruia pe Brandan şi pe Ricardo, după finalul turului. Argentinianul e considerat de Conceicao drept unul dintre cei mai valoroşi fotbalişti din Liga 1. Brandan poate să acopere şi postul de fundaş stînga, unul deficitar la CFR, dar evoluează fără probleme şi în linia mediană. Gomes a impresionat cu VfB Stuttgart, 1-1, şi corespunde profilului mijlocaşului pe care Conceicao l-a cerut la CFR, unul capabil să facă ambele faze ale jocului. Clujenii au demarat discuţiile cu şefii ialomiţenilor care au amînat un răspuns ferm, aşteptînd să vadă cum se va termina aventura Urziceniului în Champions League.

80.000 de euro pe sezon cîştigă Brandan şi Ricardo la Urziceni

370.000 de euro pe an e salariul lui Sixto Peralta la CFR Cluj

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-28-2009, 07:19 PM
Mesaj: #200
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
O.Z.N. în Gruia!

Jandarmii clujeni n-au putut identifica persoana care a aruncat petarda la CFR-Poli. Surse autorizate susţin că obiectul a fost lansat din zona neutra dintre cele doua galerii.

Incidentul "petarda", petrecut în minutul 2 al partidei de duminică, CFR Cluj - Poli (0-0), este departe de a fi elucidat. Jandarmii clujeni au studiat cadru cu cadru înregistrările video oferite de oficialii lui CFR Cluj, însă nu au putut identifica nici un suspect, nici măcar sectorul de unde a fost lansat "obiectul zburător luminos".

Surse autorizate susţin că petarda a fost lansată din Peluza I, mai precis din sectorul neutru dintre cele două galerii. Aceleaşi surse au declarat că mai mulţi studenţi bănăţeni, care şi-au procurat bilete din timp şi au trecut uşor de controlul corporal sumar, ar fi aruncat petrada pe gazon. "Am studiat îndelung imaginile trimise de CFR Cluj, dar nu ne-au ajutat deloc. Nu putem să identificăm nici sectorul şi nici persoana care ar fi aruncat respectiva petardă. Din acest motiv nu putem acuza galeria luiPoli, deoarece nu avem probă video, dar nici martori în acest sens", a explicat purtătorul de cuvînt al Grupării Mobile de Jandarmi Cluj, locotenentul Ilie Milici.

"N-am văzut nimic"
Mijlocaşul Cirpian Deac, care se afla la cîţiva metri de brazilianul Eder Bonfim în momentul incidentului, spune că n-a văzut de unde a venit "racheta". "Am auzit o bubuitură puternică şi l-am văzut pe Bonfim căzînd la pămînt. În prima faza, mi-a fost frică să mă apropiu de el pentru că am crezut că poate exploda din nou. Oricum, Bonfim n-a păţit nimic, ci chiar a jucat mult mai bine. N-am obervat nici o petardă pe gazon", a explicat amuzat Deac.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
29 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut